Mapy

X Ogólnopolski Rajd na Orientację Przejście Smoka

Mapy z zawodów:

Poniżej można obejrzeć i pobrać mapy X Ogólnopolskiego Rajdu na Orientację PRZEJŚCIE SMOKA.

Trasy sportowe:

Mapa sobotnia – TP8h, TP5h oraz TR5h (20 MB)

Mapa niedzielna (dożynki) – TP3h (10MB)

Oraz wagi punktów na poszczególnych trasach:

TR8h/TP5h – takie same wagi, TR5h oraz TP3h – dożynki

Trasy turystyczne:

Informacje o mapach opublikowane przed zawodami:

Poniżej przedstawiamy trochę informacji na temat tego, jak będzie wyglądać mapa do tras sportowych (rogainigowych).

Po pierwsze – będzie pełna, kompletna i pozbawiona jakichkolwiek kreatywnych modyfikacji. Zawody sportowe to zawody sportowe.

Po drugie – będzie wykonana z wykorzystaniem symboliki ISOM. Nie gwarantujemy spełnienia wszystkich obostrzeń, takich jak zachowanie wszystkich odstępów między elementami, dobieranie kolorystyki wg wzorników itp., ale będzie to mapa znana z BnO. Planowana skala to 1:15000, ale są wątpliwości, czy format mapy nie będzie za olbrzymi, więc wchodzi w grę jej niewielka zmiana – na 1:17500 albo 1:20000.

Po trzecie – mapa powstaje na Przejście Smoka od zera. Według naszych informacji będzie to pierwsza taka próba w Polsce. Inspiracją są tegoroczne World Rogaining Championships i stosujemy podobną metodologię. Opis hiszpańskiej mapy jest na stronie Mistrzostw, a końcową mapę można obejrzeć w internecie

Wzorem tamtejszej metodologii, jako tło mapy wykorzystana jest rzeźba terenu i kolorystyka roślinności wyliczona z cyfrowych modeli terenu i roślinności. Na taką mapę naniesiona jest sieć drogowa, budynki i rodzaje terenu z Open Street Map. Nie jest to mapa kompletna, ale na potrzeby zawodów wystarczająca. Dodatkowe drogi i elementy rzeźby terenu nanoszone są na mapę na podstawie innych źródeł informacji – w zależności od dostępności.
Korzystając z Bazy Danych o Lasach, na mapę nanoszone są granice kultur, aby podkreślić kształt terenów leśnych, nie zawsze widoczny dobrze na modelu roślinności.
Wszystkie powyższe dane weryfikowane są w oparciu o zdjęcia lotnicze – dzięki czemu zwłaszcza granice kultur potrafią być nieco przesuwane i dopasowywane do realnego wyglądu lasu.
Na koniec oczywiście ruszamy z mapą w teren, dzięki czemu mogą pojawić się na niej elementy, których nie ma na żadnych z powyższych źródeł.

Mamy nadzieję, że dzięki temu dostaniecie w swoje ręce ponadprzeciętnie dokładną mapę terenu zawodów, a przede wszystkim jak tylko to się da aktualną. Jak tylko się da – czyli ograniczoną jakością dostępnych materiałów. Na przykład modele cyfrowe terenu i roślinności mają już siedem lat, a tworzone były w marcu i kwietniu. Nie obrazują więc roślinności sezonowej – krzaków, jeżyn, pokrzyw, które w tym terenie rosną chętnie i gęsto. Nie zwiedzimy też sami każdego fragmentu terenu, który liczy kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych.
Na pewno więc będą na Was czekać na trasie niespodzianki! Warto brać to pod uwagę planując trasę. 

 

Niewielki fragment mapy terenu zawodów