Pierwszy raz

X Ogólnopolski Rajd na Orientację Przejście Smoka

Pierwszy raz słyszysz o zawodach na orientację? Martwisz się, czy to coś dla Ciebie? Nie wiesz, na jaką trasę się zdecydować? Nie ma czym się martwić, każdy z nas ma za sobą swój orienteeringowy „pierwszy raz”. Dla ułatwienia od razu podpowiem, że dla takich osób jak Ty mamy specjalne propozycje podczas rajdu „Przejście Smoka”. W sobotę 19.10 jest możliwość spróbowania swoich sił na najprostszych trasach zawodów w formie turystycznej, a w niedzielę 20.10 wybrania się na względnie krótki, trzygodzinny spacer „dożynkowy” w bardziej sportowej formie. Można też po prostu przyjść do nas do bazy zawodów w szkole (jesteśmy do dyspozycji od piątku, 18.10 od godziny 18 do niedzieli, 20.10 do godziny 14), wziąć w dowolnej chwili mapę Turystyczno-Rekreacyjnej Imprezy na Orientację (TRInO) i we własnym tempie zwiedzić Bochotnicę i jej okolice.

 

Z czym właściwie wiąże się podział na kategorie na zawodach? Trasy turystyczne i sportowe różnią się nieco filozofią, która towarzyszy sposobowi rywalizacji, ale po przeczytaniu tego tekstu na pewno wybierzesz właściwą trasę dla siebie. A najlepiej skorzystać z okazji i spróbować swoich sił w obu rodzajach rywalizacji, bo każdy ma swoje uroki!

Trasy "turystyczne"

Nazwa tej dyscypliny wiąże się z faktem, że ich organizacji patronuje Komisja Imprez na Orientację PTTK.
Z tego źródła pochodzą regulaminy, tu też koordynowany jest kalendarz najważniejszych imprez – ogólnopolskich, pucharowych i mistrzowskich.

Nacisk w zawodach tego typu kładziony jest na umiejętności logiczne i nawigacyjne. Na trasie należy odnaleźć punkty oznaczone na mapie okręgami, w terenie w tych miejscach znajdują się lampiony w postaci biało-czerwonych kartek A4 i potwierdzić na karcie startowej fakt odwiedzenia tego punktu. Szybkość pokonywania trasy nie jest najważniejsza, ponieważ za przyjście na metę przed ustalonym czasem nie zyskujemy dodatkowych punktów. Dopiero po przekroczeniu limitu czasu, który powinien pozwolić na pokonanie trasy marszem, liczone są punkty karne.

Aby nie było za prosto, mapa jest zazwyczaj w pewien sposób zmodyfikowana. Tym bardziej, im bardziej zaawansowana jest kategoria. Obok zamieszczona jest mapa najprostszej kategorii z zeszłego roku – tutaj autorka mapy zdecydowała się na podzielenie terenu na dwie części – wpisane w obrazki, a dodatkowo zamienienie miejscami kawałków poszczególnych części. Aby przejść całą trasę trzeba najpierw znaleźć miejsce, gdzie te fragmenty mapy się łączą, a potem pamiętać, że zawartość czerwonych kropek jest zamieniona. W wielu przypadkach na trasach najprostszych można nawet wyciąć poszczególne kawałki i ułożyć z nich całą pełną mapę, ale warto ćwiczyć wyobraźnię i pozostawić kartkę całą.

Dodatkowym utrudnieniem jest to, że zazwyczaj na terenie obejmowanym przez mapę umieszcza się więcej lampionów, niż jest zaznaczonych punktów na mapie (to tzw. punkty stowarzyszone i mylne). Należy więc uważać, czy na pewno „potwierdza się” właściwe miejsce! Błędne potwierdzenie nie dyskwalifikuje, ale daje karne punkty, które ostatecznie przekładają się na wynik zespołu!

 

Trasy "sportowe" - Bieg na Orientację i rogaining

Tutaj nazwa tłumaczy się sama. Mało kto jednak wie, że Bieg na Orientację – Orienteering – już od lat kandyduje do miana dyscypliny olimpijskiej, a od 18 lat wchodzi w skład igrzysk sportów nieolimpijskich World Games – tych, które w 2017 roku rozgrywane były we Wrocławiu. Pieczę nad zawodami sprawuje Polski Związek Orientacji Sportowej oraz International Orienteering Federation.

Zasady obowiązujące na trasach sportowych są prostsze niż na trasach turystycznych. Podstawowym kryterium jest sprawność pokonywania odległości łącznie z nawigacją w terenie. Dla tras przygotowanych w formule klasycznej (w takiej formule przygotujemy dla was bieg z GPS’em) trzeba odnaleźć wszystkie zaznaczone na mapie punkty i wrócić na metę jak najszybciej. Mapa przygotowywana jest tak, aby maksymalnie ułatwić nawigację i wybór drogi między punktami, różni się więc od typowej mapy, do jakiej możecie być przyzwyczajeni na co dzień. Na przykład kolorystyka mapy ma wskazywać, jak trudno poruszać się w danym terenie (im ciemniejsza zieleń, tym trudniej – najważniejsza dla początkujących informacja to ta, że biały kolor to też las!).

Zasady na naszych trasach długodystansowych są nieco inne, w regulaminie używamy magicznego słowa „rogaining”. Oznacza to, że zamiast zobowiązywać zawodników do znalezienia wszystkich punktów, dajemy im konkretny czas na znalezienie ich jak najwięcej. Żeby było ciekawej, każdy punkt może mieć inną wartość, którą podamy uczestnikom tuż przed startem. Trzeba starannie wyważyć swoje możliwości, bo spóźnienie na metę kosztuje, a powrót przed limitem nie daje żadnych korzyści. Trasa będzie zaplanowana tak, że nawet najmocniejsi będą musieli wybierać 🙂 Taka formuła zawodów pozwala każdemu na dostosowanie trasy pod siebie i fajną zabawę, niezależnie od kondycji fizycznej i wprawy w nawigacji w terenie.

Trasa rowerowa

Wolisz poruszać się na dwóch kółkach, a nie na dwóch nogach?

Nie ma sprawy 🙂 Mamy dla Ciebie trasę, którą pokonasz w całości – albo prawie w całości – na rowerze! Zasady są takie same jak dla rogainingu pieszego – ale na pokonanie trasy przewidziane jest troszkę mniej czasu – w końcu na rowerze poruszasz się szybciej… zazwyczaj. Przydatnym, ale nie niezbędnym elementem wyposażenia na trasie rowerowej jest specjalny mapnik, mocowany do kierownicy, który ułatwia jednoczesną jazdę i orientację w terenie. Ale jeśli planujesz pojeździć dla przyjemności, spokojnie można poradzić sobie bez tego. Część punktów umieszczona będzie w pobliżu dróg i ścieżek, część dalej, ale zawsze można wybrać sobie takie wygodniejsze!

Podsumowując, każdy, nawet całkiem początkujący, może przyjść do nas i spróbować swoich sił, spędzając przyjemny dzień w lasach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.